Szlachetne techniki fotograficzne

Szlachetne techniki fotograficzne

with Brak komentarzy

Aleksander Szczepański zaprasza w dniu 6 marca na warsztaty poświęcone fotograficznym technikom szlachetnym. Wspomniane warsztaty odbędą się w ciemni (piwnica Chatki Żaka) w dniu 6 marca z podziałem na 3 grupy. Popracujemy nad dwoma wybranymi technikami – cyjanotypią i papierem solnym.

Za twórcę cyjanotypii uważa się J. Herschela. Metoda ta była wynaleziona z myślą o kopiowaniu zapisów nutowych oraz map. Pierwszy zbór prac w cyjanotypii wydała Anna Atkins (“British algae -cyanotype impressions”. Wydawnictwo to wyprzedziło “Pencil od nature” Tablota. W wyniku reakcji składników emulsji do cyjanotypii ze światłem UV powstaje ciemnoniebieski błękit pruski. Odbitki cechują się małą tonalnością (dotyczy klasycznego przepisu). Metoda ta była uznawana za tanią.

Pierwsze kroki w dziedzinie techniki papieru solnego zawdzięczamy Williamowi Henry’emu Foxowi Talbotowi. W przeciwieństwie do cyjaotypii otrzymane w tej technice odbitki cechują się dużą tonalnością i mają odcień brązu. Papier solny opiera się na na dwóch odczynnikach: roztworze soli kuchennej oraz roztworze uczulającym opartym o azotan srebra.
Proszę o zapisy na poszczególne grupy w tym dokumencie.